+48 22 223 38 08 info@rubtiler.com
  • Polski
  • English
  • Strona główna 5 Poradnik 5 Gumowe płyty dźwiękoizolacyjne – idealny materiał do izolacji akustycznej w różnych przestrzeniach

    Gumowe płyty dźwiękoizolacyjne – idealny materiał do izolacji akustycznej w różnych przestrzeniach

    Maty gumowe dźwiękoizolacyjne mają zdolność do absorpcji i pochłaniania dźwięków. Dzisiaj pokażemy, jak wszechstronne jest to rozwiązanie. Doceniają je nie tylko użytkownicy siłowni. Coraz przychylniej patrzą też na nie nawet właściciele prywatnych nieruchomości.

    Hałas jest nieodłącznym elementem naszego codziennego życia. Dlatego przykładamy coraz większą wagę do tworzenia cichych przestrzeni. Czasem wynika to nie tylko z naszego komfortu, ale także z przepisów prawa budowlanego. Jednym z najskuteczniejszych rozwiązań w kontekście problemów z hałasem są płyty akustyczne. Maty gumowe dźwiękoizolacyjne mają zdolność do absorpcji i pochłaniania dźwięków. Dzisiaj pokażemy, jak wszechstronne jest to rozwiązanie. Doceniają je nie tylko użytkownicy siłowni. Coraz przychylniej patrzą też na nie nawet właściciele prywatnych nieruchomości.

    Gumowe nawierzchnie pozwalają skutecznie redukować hałas zewnętrzny, zminimalizować rezonanse i odbicia dźwięków oraz kontrolować akustykę w danym pomieszczeniu. Dlatego są świetnym wykończeniem dla miejsc intensywnie użytkowanych takich jak siłownie i przedszkola. Wykorzystywane są także w specyficznych obiektach takich jak hale produkcyjne, gdzie poziom hałasu czasami znacznie przekracza dozwolone normy.

    Izolacja akustyczna w mieszkaniu

    Maty gumowe do domu pochłaniające dźwięk coraz częściej doceniane są przez klientów indywidualnych. Widzą w nich oni skuteczny sposób na poprawę akustyki i zmniejszenia rozpraszających odgłosów.

    Istnieje kilka możliwości ich wykorzystania w przestrzeni mieszkalnej. Jednym z nich jest instalacja na ścianach. Wtedy znacząco redukują przenikanie dźwięków z domu na zewnątrz, a także z zewnątrz do środka. Jest to szczególnie przydatne, jeśli mieszkanie znajduje się przy ruchliwej ulicy czy trasie szybkiego ruchu, a ekrany dźwiękowe nie spełniają do końca swojej funkcji.

    Natomiast maty gumowe chłonące dźwięki umieszczone pod deskami lub wykładziną tłumią kroki, a także głośną muzykę z pokojów nastolatków. Przydają się też w domowej siłowni na strychu. Poprawiają tym komfort osób przebywających na niższych kondygnacjach.

    Gumowe płyty dźwiękochłonne służą również do tworzenia cichych stref w domu. Zamontowanie ich we wnękach i ściankach działowych stworzy małe przestrzenie z izolacją akustyczną. Warunki w takich strefach ułatwiają koncentrację, poprawiają więc efektywność nauki lub pracy.

    Dźwiękoizolacyjne płyty z granulatu gumowego Rubtiler polecane są więc w szczególności:

      • do wygłuszenia domowego biura – zwłaszcza w przypadku pracy zdalnej lub w systemie hybrydowym,
      • do montażu w obiektach użytkowych typu domowe pralnie i suszarnie – umieszczone pod pralką absorbują drgania i tłumią hałas,
      • na podłodze i/lub ścianach domowej strefy ćwiczeń,
      • w przydomowych garażach i warsztatach, dla zwiększenia komfortu pozostałych domowników,
      • pomiędzy kondygnacjami budynku – jako dodatkowe wygłuszenie przestrzeni domowej,
      • do domów w zabudowie szeregowej – dźwiękoizolacyjne maty konstrukcyjne umieszczone na ścianie łączącej obie nieruchomości pozwalają na dodatkowe wygłuszenie i zwiększenie prywatności.

    Gumowe płyty dźwiękoizolacyjne w studiu nagrań i w szkołach muzycznych

    W studiach nagrań maty wygłuszające konstrukcyjne powoli stają się standardem. Coraz częściej też trafiają do szkół muzycznych – gimnazjów i akademii kształcenia wyższego. Dobrze dobrane gumowe płyty dźwiękochłonne wzmacniają izolację akustyczną istniejących przegród poziomych i pionowych. Ich zaletą jest też możliwość montowania nie tylko na podłodze. Specjalnym klejem można je przytwierdzać bezpośrednio do ścian, płyt gipsowo-kartonowych, sufitów lub do elementów konstrukcyjnych budynku. Ta ostatnia możliwość zwiększa estetykę pomieszczenia. Dzięki swoim właściwościom izolacyjnym gumowe maty wygłuszające hamują przedostawanie się dźwięku do studia, a także z jego wnętrza na zewnątrz. To atrybut w szczególności, gdy pomieszczenia sąsiadują z innymi. Ponadto płyty Rubtiler wykonane z wysokiej jakości granulatu RR mają doskonałą zdolność do absorpcji i tłumienia echa wewnątrz pomieszczenia. Ograniczają odbicia dźwięku od ścian i podłóg, zapobiegając powstawaniu niechcianych efektów pogłosowych. To jest szczególnie istotne podczas prowadzenia lekcji i nagrywania. Ponadto produkt jest łatwy w montażu. Płyty dźwiękoizolacyjne można przyciąć i dostosować do wymiarów pomieszczenia, co umożliwia ich wykorzystanie nawet w niewielkich przestrzeniach. Można je także umieścić bezpośrednio pod instrumentami muzycznymi, aby zminimalizować przenoszenie drgań fal dźwiękowych.

    Izolacja dźwięku w salach gimnastycznych i siłowniach

    Sale gimnastyczne i siłownie to miejsca intensywnej aktywności fizycznej, gdzie nagromadzenie fal dźwiękowych jest wyjątkowo duże, przez co uciążliwe. Hałasy pochodzą od osób ćwiczących, generowane są przez urządzenia typu bieżnie i orbitreki, a także przez upadki ciężarków lub sztang. Do tego zestawu dochodzi jeszcze muzyka, która w obiektach sportowych zazwyczaj przekracza dozwolone normy. Izolacja akustyczna jest więc kluczowym elementem dla zapewnienia komfortu i skupienia podczas treningów. Co więcej, jej parametry określa prawo budowlane, o czym pisaliśmy w materiale: „Dźwiękoizolacyjne płyty gumowe – zastosowanie na ścianach i podłodze w salach fitness i siłowniach”. Wygłuszające maty gumowe do siłowni są jednym z najlepszych rozwiązań do wzmocnienia izolacji akustycznej przegród pionowych i poziomych. Świetnie odbijają dźwięki, a jednocześnie są wytrzymałe i odporne na intensywną eksploatację. W takich obiektach mają także dodatkowe zadanie – tłumienie drgań. W przypadku siłowni, a w szczególności w strefach martwego ciągu i crossfit, gdzie w trakcie treningów wykorzystuje się duże obciążenia, hantle mogą spaść na podłogę. Dzięki swojej elastyczności maty skutecznie absorbują wibracje i zapobiegają ich przenoszeniu na sąsiednie powierzchnie. To przekłada się na większy komfort treningu wszystkich klubowiczów. Dodatkowo chronią pierwotne podłoże przed uszkodzeniem.

    Płyty dźwiękoizolacyjne – zastosowanie w budynkach biznesowych

    Gumowe płyty dźwiękoizolacyjne stanowią wartościową inwestycję. Pozwalają stworzyć warunki pracy sprzyjające skupieniu i komunikacji. W niektórych obiektach są wręcz koniecznością.

    W szczególności wykorzystuje się je:

      • w pomieszczeniach typu open space – gdzie można je stosować na podłodze i ścianach w celu ograniczenia przedostawania się dźwięków do innych pomieszczeń lub na ściankach działowych pomiędzy stanowiskami pracy dla dodatkowej izolacji,
      • w biurach call center, gdzie liczne rozmowy prowadzone w tym samym czasie są źródłem dużego hałasu,
      • w salach konferencyjnych — zapewniają komfortowe warunki do prezentacji, a także prowadzenia negocjacji; dają pewność, że rozmowy nie wyjdą poza krąg zainteresowanych,
      • w strefach ciszy dla pracowników, które coraz częściej pojawiają się u świadomych pracodawców.

    Płyty akustyczne – skuteczna ochrona przed hałasem w przedszkolach

    Jak pokazują badania, w instytucjach opieki nad najmłodszymi poziom hałasu przekracza dozwoloną normę. Dotyczy to zwłaszcza zajęć grupowych typu rytmika, czy ćwiczenia korekcyjne. Hałas może prowadzić do zmęczenia, bólu głowy, stresu, problemów z koncentracją, a w dłuższym okresie nawet do uszkodzenia słuchu.

    Gumowe płyty izolacyjne absorbują nadmiar dźwięków i zmniejszają ich rozchodzenie się w pomieszczeniu. To przekłada się na lepszą słyszalność i jasną komunikację między dziećmi a nauczycielami. Ich zastosowanie ułatwiają tworzenie spokojnego środowiska sprzyjającego rozwojowi.

    Warto też wspomnieć, że maty dźwiękoizolacyjne Rubtiler występują również w opcji Rubtiler Vir&Bact Protect, gdzie granulat RR wzbogacony jest o nanocząski antywirusowe i antybakteryjne. Zapewniają dodatkową ochronę przed popularnymi chorobami jak grypa lub częsta „jelitówka”. Więcej na temat wykorzystania mat izolacyjnych w przedszkolach dowiesz się, czytając nasz artykuł: „Płyty gumowe dźwiękoizolacyjne do przedszkoli jako dodatkowa nawierzchnia izolacji akustycznej„.

    Gumowe płyty dźwiękoizolacyjne są wszechstronnym rozwiązaniem. To idealny materiał do redukcji hałasu i poprawy akustyki w różnych miejscach — od domowego biura, przez szkoły muzyczne, po sale gimnastyczne i siłownie. Jeśli zastanawiasz się, który rodzaj mat wygłuszających będzie najlepszy dla Ciebie, skontaktuj się z nami. Pomożemy Ci w doborze odpowiedniego rozwiązania.