+48 22 223 38 08 info@rubtiler.com
  • Polski
  • English
  • Strona główna 5 Poradnik 5 Płyty gumowe dźwiękoizolacyjne do przedszkoli jako dodatkowa nawierzchnia izolacji akustycznej

    Płyty gumowe dźwiękoizolacyjne do przedszkoli jako dodatkowa nawierzchnia izolacji akustycznej

    Duży hałas może mieć negatywny wpływ na bezpieczeństwo i zdrowie kilkulatków oraz personelu. Dlatego warto wypróbować rozwiązania, które znacznie obniżają jego natężenie. Jednym z lepszych sposobów jest wykorzystanie płyt gumowych dźwiękoizolacyjnych.

    Liczne pomiary wskazują, że poziom dźwięku w budynkach, w których przebywają dzieci, często przekracza zalecany poziom – nawet ponad dwukrotnie! Przedszkola są jednymi z nich. Tymczasem duży hałas może mieć negatywny wpływ na bezpieczeństwo i zdrowie kilkulatków oraz personelu. Dlatego warto wypróbować rozwiązania, które znacznie obniżają jego natężenie. Jednym z lepszych sposobów jest wykorzystanie płyt gumowych dźwiękoizolacyjnych. Tym bardziej że oprócz pochłaniania dźwięku mają one wiele innych zalet.

    Jaki jest poziom hałasu w przedszkolach?

    Natężenie dźwięków w tego typu budynkach zależy od wielu czynników. Najczęściej wymienia się:

      • liczbę dzieci,
      • wiek podopiecznych,
      • poziom aktywności fizycznej,
      • temperament (!).

    Oprócz tych cech ważny jest poziom akustyki. Zgodnie z badaniami hałas w placówkach przedszkolnych zazwyczaj wynosi od 65 do 85 decybeli (dB). To bardzo wysoki wynik porównywalny do tego na ruchliwej ulicy w centrum miasta. Za dopuszczalny poziom w miejscu pracy lub edukacji uważa się wartość do 70 dB. Jednak i on może wywoływać podświadomy stres, zmęczenie i rozproszenie uwagi. W najgorszych przypadkach powoduje stałe ubytki słuchu.

    Aby zapewnić zdrowe środowisko rozwoju dla dzieci i pracy dla personelu, natężenie dźwięku należy znacznie zmniejszyć. Światowa Organizacja Zdrowia rekomenduje utrzymanie akustyki w salach dydaktycznych (w przedszkolach i szkołach) na poziomie nie większym niż 35 dB. Z pomocą przychodzi stosowanie izolacji akustycznej w budynku. Bez materiałów o odpowiednich właściwościach walka z hałasem może nie przynieść pożądanych efektów

    Jak wykorzystać płyty gumowe dźwiękoizolacyjne w sali przedszkolnej?

    Gumowe maty dźwiękochłonne świetnie sprawdzają się w przestrzeniach dydaktycznych. Poprawiają akustykę, pochłaniają część dźwięków oraz absorbują wibracje, które mogą także wpływać na komfort użytkowania pomieszczeń. Można je wykorzystać na kilka sposobów.

    • Podłoga z mat gumowych — wytłumiające, bezpieczne nawierzchnie z granulatu RR Rubtiler mogą zastępować standardową wykładzinę w sali przedszkolnej. Będą wówczas działać jak izolacja akustyczna, która zapobiega przenikaniu dźwięków pomiędzy salami na dwóch różnych poziomach. Są to opcje również wibroizolacyjne. Zmniejszają drgania i poprawiają komfort użytkowania. To świetne rozwiązanie do sal z zajęciami tanecznymi lub korekcyjnymi.
    • Montaż płyt dźwiękochłonnych na ścianach — maty wygłuszające zwiększają izolację przegród pionowych. Aby uzyskać najlepsze efekty, powinny być umieszczone w miejscach, gdzie dźwięki odbijają się najbardziej. Przykładem jest ułożenie płyt na przeciwległych ścianach wewnątrz pomieszczenia. Dobrym rozwiązaniem jest także wyłożenie nimi ściany działowej po obu jej stronach.
    • Stworzenie przestrzeni akustycznych — płyty gumowe to idealny produkt do kreatywnego oddzielenia różnych sekcji pomieszczenia i zminimalizowania hałasu. Maty konstrukcyjne z mieszanki gumowej stosuje się na cienkich, pionowych przegrodach z karton-gipsu, które ze względu na swoje parametry techniczne nie zapewniają odpowiedniego wygłuszenia.

    Rozwiązania te można ze sobą łączyć. Co więcej, różne konfiguracje stworzone z płyt gumowych wygłuszających nie tylko zapewniają bezpieczeństwo i pochłaniają dźwięk. Mają też inne zalety.

    Dlaczego warto postawić na płyty gumowe dźwiękoizolacyjne do przedszkoli marki Rubtiler?

    Ich właściwości akustyczne potwierdzają pozytywne wyniki testów.

      • Wskaźnik redukcji poziomu ciśnienia akustycznego uderzenia wynosi Lw = 23 dB.
      • Znormalizowany poziom ciśnienia akustycznego uderzenia to Ln,r,w = 55 dB.
      • Izolacja od dźwięków powietrznych to Rw=58 dB.

    Powyższe parametry są zgodne z unijną normą PN-EN ISO 10140-2:2021-10.

    Dźwiękoizolacyjne płyty gumowe pozytywnie przeszły też testy na podłogach betonowych 160mm bez sufitu podwieszanego według normy EN ISO 10140 – 3 : 2021-10 oraz EN ISO 10140-2:2021, co potwierdza ich wysoką jakość i doskonałe parametry dźwięko- i wibroizolacyjne.

     

    Bezpieczeństwo płyt gumowych dźwiękoizolacyjnych Rubiler

    Maty z granulatu gumowego RR Rubtiler są bezpieczne w kontakcie ze skórą. Nie wywołują podrażnień nawet u najmłodszych. Potwierdza to deklaracja REACH wydawana zgodnie z rozporządzeniem unijnym z 2007 roku. Badania prowadzone przez niezależną jednostkę certyfikującą potwierdziły, że wyroby nie posiadają w swoim składzie substancji drażniących i niebezpiecznych dla zdrowia i życia ludzkiego oraz szkodliwych dla środowiska. Deklaracja zgodności REACH została wydana dla wszystkich produktów Rubtiler — w tym płyt wyciszających i pochłaniających dźwięki.

    Jakie są dodatkowe korzyści z inwestycji?

    Maty poprawiają bezpieczeństwo. Są miękkie i gładkie. Dzięki temu minimalizują ryzyko urazów i wypadków. Mniej prawdopodobne są także otarcia podczas zabaw. Krytyczna wysokość upadku HIC wynosi 2,7 m, dlatego są idealnym podłożem na place zabaw — także wewnętrzne figloraje w przedszkolu.

    Sprawiają też radość najmłodszym. Różnokolorowe element z łatwością tworzą przestrzeń przyjazną dzieciom również pod kątem wizualnym. Co więcej, maty można wycinać w środku i wypełniać gumowymi elementami w innym kolorze. Ściany w cyferkach i literkach będą miały dodatkową wartość edukacyjną.

    Płyty gumowe mają też właściwości ognioodporne. Na opcje wykonane z mieszanki gumowej EPDM można uzyskać certyfikat w klasie palności CFL-s1. Oznacza to, że materiał jest trudnopalny i wydziela jedynie niewielką ilość dymu. Dzięki temu minimalizuje ryzyko sytuacji zagrażających życiu, zapobiega wybuchowi paniki i ułatwia ewakuację.

    Ogromną zaletą bezpiecznych nawierzchni gumowych jest łatwość czyszczenia. Stosuje się do nich klasyczne, tradycyjne środki do mycia powierzchni. Materiał szybko schnie, co ułatwia użytkowanie i poprawia jego komfort.

    Maty dźwiękochłonne RR Rubtiler są uniwersalne. Sprawdzają się w każdym pomieszczeniu — od miejsc przeznaczonych na zajęcia ruchowe, sale edukacyjne i poglądowe, po wewnętrzny plac zabaw. Często wykorzystuje się je również w salach wspólnych. Liczba przebywających w nich dzieci jest większa, dlatego niezbędna jest dodatkowa izolacja. Maty dźwiękochłonne do przedszkoli zwiększają poziom skupienia oraz ułatwiają pracę nauczycielom i opiekunom. Zachęcamy także do zapoznania się z naszym słowniczkiem pojęć bezpiecznych nawierzchni gumowych, gdzie znajduje się wyjaśnienie najważniejszych parametrów i określeń używanych przy bezpiecznych nawierzchniach. Ułatwi Ci to podjęcie decyzji. Jeśli jednak i po tej lekturze pojawią się pytania, skontaktuj się z nami! Doradcy Rubtiler podpowiedzą Ci, jak stworzyć bezpieczne nawierzchnie oraz które maty wybrać na podstawie ich właściwości.